Kolekcja aparatów fotograficznych prowadzona przez rodzinę fotografów z tradycjami. Obejmuje ona aparaty ilustrujące rozwój techniki fotograficznej, począwszy od aparatów mieszkowych a skończywszy na współczesnych aparatach cyfrowych. Ciekawostką jest to, że większość z nich była użytkowana przez fotografów. Uzupełnieniem kolekcji są przykładowe konstrukcje: obiektywów, światłomierzy, lamp błyskowych oraz filtrów. Całość zbiorów obejmuje około 100 eksponatów.

Po drugiej wojnie światowej w Polsce nastał okres komunizmu trwającego do 1994 roku, potocznie nazwanego okresem PRL. Był to czas pełen sprzeczności i propagandy sukcesu. Jednym ze sposobów promowania słusznego wizerunku były hasła i reklama na przedmiotach codziennego użytku. Jednym z takich nośników były breloki, same w sobie były raczej przedmiotem ozdobnym spinającym przykładowo klucze. Mogły mieć wydrukowane nadruki pamiątkowe i reklamowe. Forma plastyczna czasem była przykuwająca uwagę wychodząca ponad swój czas "Realnego socjalizmu". Kolekcja liczy ponad 900 breloków, większość z nich są reklamami firm działających w tym okresie, były one zbierane podczas trwania Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jest pewna liczba breloków o charakterze użytkowym innym niż estetyczne. Jakość nadruków z upływem lat bleknie więc ich czytelność pozostawia wiele do życzenia. Mam nadzieję, że lektura wpisów pozwoli zorientować się jakie działały firmy w okresie PRL.

Kolekcja swoją tematyką obejmuje głównie latarki oraz pojedyncze przedmioty kultury techniczne epoki PRL. Zbiory obejmują to co kolekcjonował młody człowiek urodzony w słusznie minionej epoce. Można tu znaleźć nie tylko obiekty reklamowe (znaczki pocztowe, etykiety, breloki, proporczyki).ale i również żyletki oraz wiele drobnych rzeczy. Niby niewiele a oko cieszy. Mam nadzieję, że lektura poszczególnych kart kolekcji pozwoli przybliżyć młodemu pokoleniu, jak wyglądała kultura techniczna polskiego domu oraz obiektów produkowanych w Polsce lub też dostępnych na rynku.

W zbiorach Fundacji, znajdują się książki o fotografii, stare fotografie, aparaty fotograficzne. Dużą część zbiorów stanowi dar od Jana Mierznowskiego nieżyjącego już fotoreportera, który zaczął kolekcjonować od 1946 roku. Eksponaty Fotomuzeum były kilkakrotnie prezentowane na spotkaniach kulturalnych. Aparaty w dobrym stanie (sprawne) trafiły do rąk miłośników fotografii. 

Źródło: http://www.fotografia.org.pl