Grid List

TERMA GAZOWA - mały okrągły piec wiszący, stanowił źródło ciepła do przygotowania ciepłej niedużej ilości wody użytkowej w sposób przepływowy. Przeznaczona do montażu bezpośrednio nad zlewem lub umywalką. Terma gazowa, posiada automatykę sterującą pracą pieca jak również możliwość regulacji temperatury wody. Obudowa wykonana z blachy stalowej emaliowanej wraz z czopuchem, palnik główny zamontowany w obudowie nagrzewnicy (wymiennika ciepła). Palnik główny posiada niezawodny palący się płomień dyżurny (świeczkę). Terma posiada estetyczny wygląd i wykonana bardzo solidnie.

PIEC GAZOWY KĄPIELOWY - piec wiszący, stanowił źródło ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej w sposób przepływowy. Przeznaczony do montażu w łazience z naturalnym (grawitacyjnym) wyciągiem spalin z otwartej komory spalania. Połączenie do komina umieszczone jest tuż nad nagrzewnicą i tworzy z nim dzięki obudowie estetyczną całość.

Piec gazowy przepływowy produkcji firmy JUNKERS.

PIEC GAZOWY KĄPIELOWY - piec wiszący, stanowił źródło ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej w sposób przepływowy. Przeznaczony do montażu w łazience z naturalnym (grawitacyjnym) wyciągiem spalin z otwartej komory spalania. Posiada automatykę sterującą pracą pieca, jak również możliwość regulacji temperatury wody.

KUCHENKA  PRZYŚCIENNA JEDNO PŁOMIENNA - ciekawe rozwiązanie możliwości umiejscowienia kuchenki. Płyta nośna żeliwna, bogato zdobiona z regulowanym prostej konstrukcji uchwytem płyty głównej okrągłej, wykonana z stali, z prostymi elementami i z pojedynczym palnikami systemu oszczędnościowe,  typu ,,JUNKER & Ruh".

KUCHNIA WOLNOSTOJĄCA (wielofunkcyjna) - pięciopalnikowa z podgrzewaczem naczyń i potraw, piekarnikiem oraz ogrzewaczem pomieszczenia (piecem akumulacyjnym), jest wyposażona w palniki systemu oszczędnościowe, typu "JUNKER & Ruh" z dyszą regulacyjną i zużywający minimalną ilość gazu.

KUCHNIA WOLNOSTOJĄCA - czteropalnikowa z podgrzewaczem naczyń i potraw oraz piekarnikiem, jest wyposażona w palniki systemu oszczędnościowe, typu "JUNKER & Ruh" z dyszą regulacyjną i zużywający minimalną ilość gazu. Konstrukcja piekarnika z rozwiązaniem odprowadzenia spalin gazowych na zewnątrz.

Kuchnia gazowa domowa czteropalnikowa z piekarnikiem i termometrem. Produkcji Jugosłowiańskiej firmy Sloboda z lat 1950-1960.

LAMPKA KARBIDOWA - to typ lampy gazowej, w której jako paliwo używa się acetylenu. Acetylen otrzymuje się w reakcji chemicznej karbidu z wodą w zbiorniku lampy. W 1862 roku niemiecki fizyk Friedrich Woehler odkrył węglik wapnia (karbid). To odkrycie było pierwszym krokiem do skonstruowania lampy acetylenowej, popularnie zwanej karbidówką. Przenośne lampki karbidowe były stosowane: w pracy górników i znalazły się w podstawowym wyposażeniu kolejarzy.

LAMPA NAFTOWA - zbiornik i kominek ze szkła bezbarwnego, ujęte w mosiężne elementy z otworami powietrznymi. Lampa, jest źródłem światła, otrzymanego w wyniku spalania nafty. Pierwsza lampa naftowa została zaprojektowana przez Ignacego Łukasiewicza i oświetliła aptekę w 1853 roku. Prezentowana lampa, nawiązuje kształtem do pierwowzoru.

Ozdobna lampa naftowa o prostokątnej odlewanej prostokątnej podstawie. Kolumna marmurowa i zbiornik na naftę wykonany z kolorowego przeźroczystego szkła. 

Współczesna ozdobna lampa naftowa. Zbiornik na naftę wykonany z dmuchanego szkła, klosz wykonany z mlecznego szkła ręcznie malowany drobnymi ozdobami.

Wielkość (przepustowość) gazomierza była określana w ,,płomieniach". ,,Płomień" zgodnie z przepisami niemieckimi wynosił 150 litrów na godzinę. Gazomierz wyposażony jest w liczydło zegarowe, z możliwością odczytu: do trzech cyfr (max 999) m³ i wskaźnika litrów.

LODÓWKA  ABSORPCYJNA  NA  GAZ - urządzenie, w którym został zastosowany wynalazek z 1876 roku, fizyka Carl Von Linde pozwolający na powstanie jednostki chłodniczej. Do obniżenie temperatury żywności użyto ciekłego amoniaku, który przechodząc przez parownik w stan gazowy - na wskutek podgrzania palnikiem gazowym, pobiera ciepło z chłodzonego otoczenia - obniżając w ten sposób temperaturę wewnątrz lodówki.

LODÓWKA  ABSORPCYJNA  NA  GAZ - urządzenie, w którym został zastosowany wynalazek z 1876 roku, fizyka Carl Von Linde pozwolający na powstanie jednostki chłodniczej. Do obniżenie temperatury żywności użyto ciekłego amoniaku, który przechodząc przez parownik w stan gazowy - na wskutek podgrzania palnikiem gazowym, pobiera ciepło z chłodzonego otoczenia - obniżając w ten sposób temperaturę wewnątrz lodówki.

Posiada ruchomy ażurowy bęben, wprowadzany w obroty o zmiennych kierunkach. Maszyny takie miały zastosowanie w większych obiektach, posiadających pralnię. Magiel gazowy jest cennym eksponatem urządzeń gazowych przemysłowych i jednocześnie stanowi darem Dyrekcji "Grand Hotelu" z Sopotu.

Nowocześnie skonstruowane rzemieślnicze żelazko: gazowo - parowe, które posiadało stałe ogrzewanie od wewnątrz i wyposażone było w specjalny termostat do regulacji temperatury, wykluczający przegrzanie powierzchni żelazka i przypalenia bielizny. Maszyny takie miały zastosowanie w większych obiektach (willach, hotelach, szpitalach itp.).

Urządzenie służyło do  zabezpieczenia stałego ciśnienia gazu w piecach gazowych. Regulator stanowi część składową ssaków gazowych i używało się go jako regulatora bezpieczeństwa w połączeniu z regulatorem pary oraz zaworem obejściowym. Przestrzeń pod dzwonem regulatora jest połączona z przewodem ssącym.

Syrena parowa, używana trzy razy dziennie: rano w czasie rozpoczynania pracy, w południe w czasie przerwy obiadowej i na zakończenie pracy oraz alarmowania w razie zagrożenia.

Gazomierz - urządzenie pomiarowe, służyło do pomiaru ilości wyprodukowanego gazu i rozliczeń handlowych. Gazomierz objętościowy mokry, mierzył gaz niezależnie od temperatury i ciśnienia. Składa się z: walcowej obudowy, w której obracał się bęben "Crosseŷa" z blachy obołowionej.

Urządzenie technologiczne do oczyszczania gazu z amoniaku (wymywanie amoniaku). Płuczki obrotowe typu "Standard" mają kształt leżącego walca, podzielonego na szereg komór. Na wale, przechodzącym przez jego środek, obracają się tarcze z drewnianymi rusztami. Ciecz (woda) płucząca przepływa kolejno przez komory i zwilża stale obracające się tarcze.

Bateria ścienna łazienkowa ze słuchawką prysznicową, konstrukcja wskazuje okres lata od 30 do 60 XX wieku. 

PIEC GAZOWY KĄPIELOWY - piec wiszący, stanowił źródło ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej w sposób przepływowy. Przeznaczony do montażu w łazience z naturalnym (grawitacyjnym) wyciągiem spalin z otwartej komory spalania. Posiada automatykę sterującą pracą pieca jak również możliwość regulacji temperatury wody.

Wzór czajnika powszechnie stosowany od końca II Wojny Światowej aż do okresu PRL włącznie (XX wiek). Zastosowanie aluminium gwarantowało brak korozji i łatwość czyszczenia dna od pozostałości po ogrzewaniu bezpośrednim ogniem.

GRZEJNIK GAZOWY KUMULACYJNY - posiada obudowę wykonaną z blachy stalowej, wewnątrz palenisko ogrzewa powietrze przepływające w pionowych komorach. Komory te są obłożone materiałem kumulującym ciepło (cegły szamotowe).  Przednia część grzejnika składa się z kilku ozdobnych płyt zakrywających wnętrze.

LAMPKA SPIRYTUSOWA - proste urządzenie, które pozwalało na sprawdzenie i wykrycie nieszczelności połączeń sieci i instalacji gazowej, na przestrzeni otwartej. Przyrząd do sprawdzania szczelności instalacji gazowej, był stosowany już pod koniec XIX wieku i wycofany z użytku w latach 50 - XX wieku, kiedy to wprowadzono, nowe przepisy związane z bezpiecznym sprawdzaniem szczelności połączeń sieci i instalacji gazowej.

Manometr rejestrujący służył do pomiaru i rejestracji ciśnienia gazu. Wykonany w wersji gazobezpiecznej, mógł być stosowany w strefach zagrożenia wybuchem. Zamontowany na śćianie i podłączony bezpośregnio do gazociągu, przewodem stalowym Ø 15 mm.

Manometr rejestrujący służył do pomiaru i rejestracji ciśnienia gazu. Wykonany w wersji gazobezpiecznej, mógł być stosowany w strefach zagrożenia wybuchem. Zamontowany na tablicy w układzie z dwoma manometrami różnicowymi "U-rukami", które spełniały funkcję manometrów kontrolnych rejestratora.

Umożliwiała przeprowadzenie dwóch jednoczesnych rozmów telefonicznych. Dawała ona możliwość obsługi zgłaszających się telefonicznie klientów, z zachowaniem indywidualnego charakteru połączenia. Łączenie oparte o ręczne podłączenie przez człowieka odpowiednich przycisków i wtyczek (dzwoniących) do odpowiednich gniazd (odbierających). Centrala miała wbudowany generator prądu, który był pobudzany przy pomocy korbki. Centrala telefoniczna stanowiła wyposażenie biura - sekretariatu.

Przystosowany do warunków pracy w halach fabrycznych gdzie występuje niebezpieczeństwo powstania zagrożenia wybuchowego. Telefon posiada szczelną obudowę żeliwną z zewnętrznym dzwonkiem o dużej sile głosu oraz dwie słuchawki i tarczę obrotową. Telefon zamontowany na ścianie hali i podłączony do sieci telekomunikacyjnej za pośrednictwem głowicy gazoszczelnej.

Przystosowany do warunków pracy w halach fabrycznych gdzie występuje niebezpieczeństwo powstania zagrożenia wybuchowego. Telefon posiada szczelną obudowę żeliwną z zewnętrznym dzwonkiem o dużej sile głosu oraz dwie słuchawki i tarczę obrotową. Telefon zamontowany na ścianie hali i połączony do sieci telekomunikacyjne za pośrednictwem głowicy gazoszczelnej.

Przeznaczony jest do ochrony dróg oddechowych człowieka, tam gdzie istnieje zagrożenie gazami szkodliwymi dla zdrowia oraz tam, gdzie stężenie tlenu w powietrzu jest niskie, niewystarczające do oddychania.  Aparat tlenowy składał się z: pochłaniacza wilgoci i dwutlenek węgla z wydychanego powietrza, butli z tlenem i dźwignią zaworu butli oraz maską izolującą do której dostarczane jest powietrze z butli. Maska, szczelnie przylegała do twarzy i wykonana była z gumy i innych materiałów, służących do ochrony dróg oddechowych, oczu i twarzy.

Przeznaczony jest do ochrony dróg oddechowych człowieka, tam gdzie istnieje zagrożenie gazomi szkodliwymi dla zdrowia oraz tam, gdzie stężenie tlenu w powietrzu jest niskie, niewystarczające do oddychania.  Aparat tlenowy składał się z: pochłaniacza wilgoci i dwutlenek węgla z wydychanego powietrza, butli z tlenem i dzwignią zaworu butli oraz maską izolującą do której dostarczane jest powietrze z butli. Maska, szczelnie przylegała do twarzy i wykonana była z gumy i innych materiałów, służących do ochrony dróg oddechowych,oczu i twarzy.

Przeznaczony jest do ochrony dróg oddechowych człowieka, tam gdzie istnieje zagrożenie gazami szkodliwymi dla zdrowia oraz tam, gdzie stężenie tlenu w powietrzu jest niskie, niewystarczające do oddychania.  Aparat tlenowy składał się z: pochłaniacza wilgoci i dwutlenek węgla z wydychanego powietrza, butli z tlenem i dźwignią zaworu butli oraz maską izolującą do której dostarczane jest powietrze z butli. Maska, szczelnie przylegała do twarzy i wykonana była z gumy i innych materiałów, służących do ochrony dróg oddechowych, oczu i twarzy.

Służyła, do ważenia materiałów masowych, występujących w obrocie handlowym Zakładu (węgla, koksu, smoły oraz materiałowa budowlanych). Waga, była zainstalowana w specjalnie przygotowanym budynku, wyposażonym w rampę wagową, na której dokonywano pomiaru - ważenia pojazdów transportowych (wozów konnych, przyczep transportowych i samochodów).

Służyła, do ważenia materiałów masowych, występujących w obrocie handlowym Zakładu (węgla, koksu, smoły oraz materiałowa budowlanych). Waga, była zainstalowana w specjalnie przygotowanym budynku, wyposażonym w rampę wagową, na której dokonywano pomiaru - ważenia pojazdów transportowych (wozów konnych, przyczep transportowych i samochodów). Rozliczenie dostaw,  polegało na ważeniu pojazdu wraz z załadunkiem (waga - brutto), a następnie porównywania z wagą samego pojazdu (wagą - tara), różnica w wyniku, stanowiła wagę - netto, ciężar materiałów.

Służyła, do ważenia materiałów masowych, występujących w obrocie handlowym Zakładu (węgla, koksu, smoły oraz materiałowa budowlanych). Waga, była zainstalowana w specjalnie przygotowanym budynku, wyposażonym w rampę wagową, na której dokonywano pomiaru - ważenia pojazdów transportowych (wozów konnych, przyczep transportowych i samochodów).

ZEGAR KOMINKOWY - stylowa obudowa zegara wykonana jest z tworzywa sztucznego imitującego węgiel. Mechanizm typu Quatz na baterie AA. Energia elektryczna, zastępuje energię mechaniczną otrzymywaną z ręcznego napinania sprężyny. Zegar posiada pięknie zdobioną tarczę i stojącą postać górnika wykonującego odwiert w przedniej ścianie kopalni. Zegar w całości charakteryzuje się bardzo wysoką dbałością o detale i solidność wykonania. Zegar ze względu na swój ładny wygląd, dobrze komponuje się w ekspozycje muzealną. Zegar jest pamiątką z okazji jubileuszu 150 lecia ,,Gazowni Warszawskiej" - dar ZWUG ,,INTERGAZ".

ZEGAR  KONTROLNY - zegar mechaniczny w obudowie metalowej, wyposażony w mechanizm ze sprężyną, stanowiącą ,,akumulator energii". Zegar, jest urządzeniem do dokładnego pomiaru minuty. Tarcza zegara emaliowana, posiada dużą tarcze z namalowanym portretem Ignacego Łukasiewicza i podpisem oraz jedną wskazówkę, która dokładnie pokazuje sekundy (od 0 do 60 sekund). oraz małą tarczę ze wskazówką, która pokazuje minuty ( od 0 do 60 minut). Mechanizm zegara nakręcany kluczem. Zegar ciekawym eksponatem. Zegar jest pamiątką z okazji jubileuszu 130 lecia ,,Gazowni Warszawskiej" i darem ,,Gazowni Olsztyńskiej"

ZEGAR KOMINKOWY - stylowa obudowa zegara wykonana jest z dobrej klasy drewna olchowego. Zegar jest nakręcany kluczykiem, jego pełne nakręcenie zapewnia 14 dniowy czas chodu. Zegar wybija pełne godziny oraz co pół godziny. Zegar posiada pięknie zdobioną tarczę i wskazówki, w całości charakteryzuje się bardzo wysoką dbałością o detale i solidność wykonania. Zegar ze względu na swój ładny wygląd, dobrze komponuje się w ekspozycje muzealną. Zegar jest pamiątką z okazji jubileuszu 150 lecia  ,,Gazowni Warszawskiej" - dat INWESTGAS S.A.

ŻELAZKO GAZOWE DO PRASOWANIA - wykonane z żeliwa niklowanego z rączką drewnianą. W celu nagrzania żelazka zapalany jest płomień w podgrzewacz i ustawiany na nim żelazko w pozycji pionowej. Płomień ogrzewa żelazko od wnętrza, produkty zaś spalania uchodzą dwoma otworami, umieszczonymi w przedniej części żelazka. Dobrze ustawiony płomień na podgrzewaczu, posiadał środek niebiesko - zielony. Płomień gazowy powinien być tak uregulowany, aby nie wychodził przez górne otwory żelazka. Prasowanie na gazie zapewnia bezwzględną czystość, wygodę i możność korzystania w każdej chwili z żelazek, dając znaczną oszczędność pracy i kosztów.

ŻELAZKO GAZOWE DO PRASOWANIA - wykonane z żeliwa niklowanego z rączką metalową. W celu nagrzania żelazka zapalany jest płomień w podgrzewacz i  ustawiany na nim żelazko w pozycji pionowej. Płomień ogrzewa żelazko od wnętrza, produkty zaś spalania uchodzą dwoma otworami, umieszczonymi w przedniej części żelazka.

ŻELAZKO GAZOWE DO PRASOWANIA  - wykonane z żeliwa niklowanego z rączką drewnianą. W celu nagrzania żelazka zapalany jest płomień w podgrzewacz i  ustawiany na nim żelazko w pozycji pionowej. Płomień ogrzewa żelazko od wnętrza, produkty zaś spalania uchodzą dwoma otworami, umieszczonymi w przedniej części żelazka.

KŁÓDKA - o interesującej konstrukcji, ponieważ posiada podwójne zamknięcie na klucze, które użyte jednocześnie pozwalają na zamknięcie i otwarcie kłódki. Bardzo rzadko stosowane rozwiązania do zabezpieczenia cennych obiektów. Kłódka stanowi ciekawy eksponat muzealny.

MINIATUROWY ZESTAW NARZĘDZI I SPRZĘTU - wykonany z dużą starannością i dbałością odzwierciedlał rzeczywiste wyposażenie montera sieci gazowej, w narzędzia niezbędne do wykonywania wszelkich prac na sieci gazowej. Zestaw składa się z 55 elementów miniaturowych i służył do celów szkoleniowych oraz dydaktycznych. Zestaw jest odzwierciedleniem techniki i technologii jaką stosowano przy: naprawie, eksploatacji i remoncie sieci gazowej, wykonanej w technologii żeliwnej i stalowej. Zestaw jest ozdobą ekspozycji i źródłem wiedzy.

Zawór gazowy - przelotowy mosiężny z podziałką.