Celem powstania witryny "Zabytki Techniki - Ocalić od zapomnienia" jest promocja placówek muzealnych o ciekawej działalności edukacyjnej, grup hobbystycznych przybliżających społeczeństwu ciekawą historię Polski oraz historię rozwoju techniki na ziemiach polskich. Do kręgu zainteresowań zaliczane są muzealne placówki państwowe, prywatne i organizatorzy wydarzeń plenerowych.
Zawartość witryny ma przybliżyć ciekawe obiekty muzealne oraz eksponaty pokazywane podczas wydarzeń plenerowych. Często zdarza się, że nazwy miejsc, imprez plenerowych czy nazwy placówek muzealnych niewiele mówią o tematyce zbiorów.
Zachęcam do współpracy również kolekcjonerów, ludzi wielkiej pasji, którzy w dążeniu do zebrania poszukiwanych eksponatów niejednokrotnie dokopują się do bardzo ciekawych materiałów. Na szacunek zasługuje dążenie do poznania historii każdego zebranego obiektu. Przy przejrzeniu tego co jest, okazuje się, że to wartościowy materiał. Warto udostępnić, chociaż wirtualnie, możliwość obejrzenia zbiorów, by dać przykład, że warto interesować się historią, warto rozwijać swoją wiedzę, że wszystko co jest robione w ramach własnego hobby coś wnosi.
Spora część młodego społeczeństwa dużo czasu spędza w Internecie, tam znajduje wirtualne przyjaźnie, niczym nieograniczony zasób wiedzy, która jest niestety czasem niepełna i niezweryfikowana (zawiera wiele błędów). To jest świat wirtualny prawie porównywalny do świata realnego. Warto podjąć próbę dotarcia do młodego pokolenia, zaprezentowania mu ciekawej historii Polski pod względem rozwoju techniki i nie tylko, pokazania młodym alternatywy dla wirtualnego świata. Redakcja wierzy, że pokazywany materiał, poprawny merytorycznie, pozwoli dotrzeć do nowego pokolenia w tak szybko zmieniających się czasach.
Witryna jest bezpłatna dla uczestników witryny (placówek muzealnych, organizatorów wydarzeń plenerowych i kolekcjonerów) i dla czytelników witryny.
Osobą koordynującą zamieszczanie materiałów na witrynie "Zabytki Techniki - Ocalić od zapomnienia" jest dr inż. Mariusz Pulkowski. Korekta techniczna oraz językowa pod opiekąMałgorzaty Boruta.
Materiał opisowy przed publikacją podlega konsultacjom merytorycznym. Opracowany materiał w dziale "Wirtualne Muzeum" podlega autoryzacji przez właściciela kolekcji. Materiał opisowy zamieszczany w dziale "Z kart historii" jest sprawdzany pod względem merytorycznym zgodnie z cytowaną literaturą źródłową, a w przypadku wątpliwości konsultowany ze specjalistami w danej dziedzinie.
- Kazimierz Okraszewski - historia zakładów URSUS i ciągników
- Zygmunt Marszałek - w zakresie historii gazownictwa i ekspozycji muzealnej
- asp. sztab. Arkadiusz Ogrodowski - w zakresie historii pożarnictwa i ekspozycji muzealnej
- Karina Kowalska - w zakresie historii nurkowania i ekspozycji muzealnej