Lekkie działa samobieżne, lub zgodnie z niemiecką terminologią lekkie niszczyciele czołgów, Jagdpanzer 38 (t) "Hetzer", opracowano na zlecenie dowództwa Wehrmachtu w 1943 r. W pracach projektowych wykorzystano szereg elementów konstrukcyjnych czołgu lekkiego Pz.Kpfw. 38 (t).
Nowe działa samobieżne miały stać się standardowym uzbrojeniem dywizjonów przeciwpancernych we wszystkich dywizjach piechoty Wehrmachtu i Waffen-SS. Przewidywano uzbrajanie w te pojazdy także samodzielnych batalionów niszczycieli czołgów. "Hetzery" przeznaczono do wspierania obrony i kontrataków własnej piechoty, a w szczególności do niszczenia nieprzyjacielskich wozów opancerzonych.
W kwietniu 1944 r. rozpoczęto produkcję seryjną Jagdpanzer 38 (t) "Hetzer" w zakładach BMM (noszących do 1939 r. nazwę ČKD) w Pradze. Działo było ponadto produkowane od lipca tego roku w zakładach Škoda. Do końca wojny powstały 2584 działa tego typu. Produkcję "Hetzerów" kontynuowano w Czechosłowacji po zakończeniu działań wojennych. W armii tego państwa nosiły one oznaczenie ST-I. Egzemplarze zakupione przez armię szwajcarską w 1946-47 r. oznaczano jako G-13.
Jedno działo "Hetzer" zostało zdobyte przez żołnierzy Armii Krajowej w czasie powstania warszawskiego. Dokonali tego 2 sierpnia 1944 r. żołnierze Batalionu AK "Kiliński" oraz Oddziału Osłonowego Wojskowych Zakładów Wydawniczych. Początkowo działo stanowiło element powstańczej barykady na ul. Szpitalnej. Później jednak zostało wyremontowane i pod nazwą "Chwat" stacjonowało na terenie gmachu Poczty Głównej.
"Hetzery" znalazły się w rękach polskich żołnierzy także wiosną 1945 r. W marcu i kwietniu tego roku 24. batalion naprawy czołgów wyremontował trzy z licznych zdobytych dział tego typu. Przekazano je 5. dywizjonowi artylerii samobieżnej z 6. Dywizji Piechoty. W ewidencji oddziału określano je jako "działa samobieżne T-38 (75mm)". W październiku 1945 r. "Hetzery" przekazano do 3. szkolnego pułku czołgów. Dalsze losy tych pojazdów nie są znane.
Źródło: Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie
Opisane działo jest jednym z eksponatów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Wizytówka eksponatu: Działo samobieżne Jagdpanzer 38 (t) "Hetzer"