LAMPKA KARBIDOWA - to typ lampy gazowej, w której jako paliwo używa się acetylenu. Acetylen otrzymuje się w reakcji chemicznej karbidu z wodą w zbiorniku lampy. W 1862 roku niemiecki fizyk Friedrich Woehler odkrył węglik wapnia (karbid). To odkrycie było pierwszym krokiem do skonstruowania lampy acetylenowej, popularnie zwanej karbidówką. Przenośne lampki karbidowe były stosowane: w pracy górników i znalazły się w podstawowym wyposażeniu kolejarzy.
Lampy
Lampa Ignacego Łukasiewicza
LAMPA NAFTOWA - zbiornik i kominek ze szkła bezbarwnego, ujęte w mosiężne elementy z otworami powietrznymi. Lampa, jest źródłem światła, otrzymanego w wyniku spalania nafty. Pierwsza lampa naftowa została zaprojektowana przez Ignacego Łukasiewicza i oświetliła aptekę w 1853 roku. Prezentowana lampa, nawiązuje kształtem do pierwowzoru.
Ozdobna lampa naftowa o prostokątnej podstawie
Ozdobna lampa naftowa o prostokątnej odlewanej prostokątnej podstawie. Kolumna marmurowa i zbiornik na naftę wykonany z kolorowego przeźroczystego szkła.
Współczesna ozdobna lampa naftowa
Współczesna ozdobna lampa naftowa. Zbiornik na naftę wykonany z dmuchanego szkła, klosz wykonany z mlecznego szkła ręcznie malowany drobnymi ozdobami.
Mała ozdobna lampa naftowa bez ozdobnego klosza
Mała lampa naftowa o ozdobnej formie. Podstawa i zbiornik na naftę wykonana z jednolitej bryły kolorowego szkła. Ogień jest osłonięty jedynie szklanym kloszem.
Duża lampa naftowa stołowa zdobiona o motywach marynistycznych
Duża lampa naftowa stołowa. Podstawa odlewana o ciekawym zdobieniu, zbiornik na naftę z nieprzeźroczystego szkła ręcznie malowana. Klosz podtrzymywany na trzech ramionach zdobiony odlewanymi miniaturami łodzi żaglowych.
Lampa naftowa o klasycznej konstrukcji z uchwytem naściennym
Lampa naftowa o klasycznej konstrukcji, z uchwytem pozwalającym na zawieszenie lampy na ścianie. Na uchwycie montowane były odbłyśniki.